شما هم تا به حالا شده که از پیشرفت خود در یادگیری زبان انگلیسی دل سرد بشید؟ آیا بعضی وقت ها انگیزه ی خود را از دست می دهید؟ روز هایی بوده که دلتان نخواهد درس بخوانید؟

حتما شما هم این احساسات را تجربه کرده اید، ما قصد داریم که در ویلرنو 6 روش عملی برای ایجاد انگیزی در یادگیری زبان به شما آموزش دهیم.

قبل از اینکه اولین مورد را برای شما بگوییم، می خواهیم شما را دعوت کنیم که به اپلیکیشن ویلرنو بپیوندید تا در دوره های زبان  انگلیسی ما شرکت کنید. ما در ویلرنو دوره هایی برای کمک به گرامر، لغات و لیسنینگ و ردینگ شما برگزار می کنیم، تا به بهبود زبان شما کمک کند.

بسیار خوب ، آماده شوید تا یاد بگیرید چگونه هنگام یادگیری انگلیسی انگیزه خود را حفظ کنید!!!

 

1-تفکر منفی نداشته باشید

متاسفانه بیشتر زبان آموزان با دید منفی به مهارت های انگلیسی خود نگاه می کنند. آیا تا به حال شده که چیز هایی مانند این موارد را بگویید یا فکر کنید؟

انگلیسی من احتمالاً پر از اشتباه است.

من می ترسم که انگلیسی حرف بزنم، شاید اشتباه کنم و دیگران متوجه صحبت من نشوند.

من سالهاست که در حال مطالعه هستم، اما زبان انگلیسی من هنوز بد است.

صادقانه به شما بگوییم که حتما انگلیسی شما بهتر از تصور شماست. البته این را بدانید که در هر مقطعی از زبان باشید جای پیشرفت وجود دارد. بنابراین اگر تمایل دارید که انگلیسی شما بهتر شود باید این افکار منفی را دور بریزید. همیشه سعی کنید که به جای فکر کردن به این افکار منفی تمرکز بر کاری که می توانید انجام دهید بکنید.

2-مهارت های انگلیسی خود را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از دلیل هایی که باعث می شود زبان آموزان انگیزه ی خود را از دست بدهند این است که زبان و علم خود را با افرادی که در سطح بالای زبان انگلیسی هستند و یا با بومی زبانان مقایسه می کنند. اگر شما هم این مقایسه را انجام دهید باعث می شود که ببینید زبان شما اصلا خوب نیست و باعث می شود که روحیه ی خود را ببازید. پس زبان خود را با دیگران مقایسه نکنید که منصفانه نیست. کسانی که در زبان انگلیسی حرفه ای هستند و یا کسانی که زبان بومی شان انگلیسی است. عملا 24 ساعته با زبان انگلیسی برخورد دارند، هزاران ساعت تلوزیون و فیلم به زبان انگلیسی تماشا کرده اند.سال های سال در مدرسه انگلیسی آموخته اند، کتاب های زیادی را به انگلیسی خوانده اند و مقاله نوشته اند.

بنابراین مقایسه خود، به عنوان شخصی که تازه شروع به یادگیری زبان کرده با یک انگلیسی زبان بومی، منطقی نیست.

شما هم چنین نباید خود را با دیگر زبان آموزان مقایسه کنید. واقعیت این است که همه افراد با هم یکسان نیستند. بعضی ها به طور طبیعی سریعتر زبان یاد می گیرند. برخی وقت بیشتری را برای مطالعه باید بگذارند. برخی از معلمان خوب استفاده کرده اند و شاید برخی در یافتن معلم یا روش خوب مشکل داشته باشند.

پس مهارت های انگلیسی خود را با دیگران مقایسه نکنید. فقط روی پیشرفت فردی خود تمرکز کنید.

3-اشتباهات را جدی نگیرید

وقتی کسی اشتباه شما را می گویداحساس تحقیر شدن می کنید؟

هدف از یادگیری زبان انگلیسی برقراری ارتباط است و واقعیت این است که بسیاری از اشتباهات به ارتباط شما با دیگران آسیب نمی رسانند. مثلا:

اگر به جای اینکه بگویید”It depends of the weather”، بگویید “t depends on the weather” . همه حرف شما را می فهمند و حتی ممکن است متوجه خطای شما نشوند. یا اگر به جای اینکه بگویید”I live here for 3 years” بگویید”I’ve been living here for three years”، مردم متوجه می شوند که شما چه می گویید.

خب می بینید که اشتباهات خیلی جدی نیستند، ولی این امکان وجود دارد که بتوانید بهتر و کامل تر صحبت کنید. به همین دلیل است که نباید خودتان را ببازید و فکرهای منفی بکنید. بعضی اوقات خطای بزرگتری مرتکب می شوید که مشکل ارتباطی ایجاد می کند. این عادی است و بخشی از یادگیری زبان انگلیسی است. فقط باید سعی کنید که با استفاده از کلمات دیگر موضوع را روشن کنید. این را بدانید که اشتباه کردن به معنای بلد نبودن شما نیست. باید باور کنید که اشتباهات فرصتی است برای یادگیری.

4-هدف خود را مشخص کنید

آیا می دانید که چرا می خواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید؟ اینطور نیست که بخواهید برای کار در خارج از کشورتان زبان بیاموزید؟ یا سفر رفتن به خارج از کشور را برای خودتان راحت تر کنید؟ یا اینکه بتوانید کتاب به زبان انگلیسی بخوانید یا فیلم تماشا کنید؟

دلیل شما امکان دارد هر کدام از موارد بالا باشد.وقتی که می خواهید زبان انگلیسی بخوانید، چند دقیقه ای را وقت بگذارید و اهداف خود را مرور کنید. تصور کنید که یک کتاب به زبان انگلیسی می توانید بخوانید و تمام واژه ها را می فهمید. این احساس بسیار خوبی به شما می دهد و باعث می شود که با اشتیاق بیشتری زبان را یاد بگیرید. سپس، بعد هر جلسه مطالعه و یادگیری ببینید که چقدر به اهداف خود نزدیک شده اید. این کار باعث می شود که مطالعه زبان برای شما لذت بخش تر بشه، زیرا می دانید کاری که انجام می دهید مفید است و واقعا پیشرفت می کنید.

5-ثبت پیشرفت خود

نوشتن آموزش هایی که یاد گرفته اید باعث می شود که انگیزه شما برای ادامه راه بیشتر شود. یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و بعد هر جلسه مطاله و یادگیری، خلاصه ای از آنچه یاد گرفته اید را یادداشت کنید. این کار دو مزیت خوب دارد:

1-دیدن اینکه دفترچه ای دارید که پر از دانش و اطلاعات است، بشما را ترغیب می کند که چیز های زیادی یاد بگیرید و پیشرفت کنید.

2-داشتن یک دفترچه یادداشت، مرور مواردی که قبلا یاد گرفته اید را آسان می کند.

6-خود را به چالش بکشید و به خود پاداش دهید

بعضی وقت ها که  به تنهایی انگلیسی می خوانید، ممکن است دلسرد کننده باشد.زیرا کسی نمی تواند به شما بگویید که خوب کار می کنید یا نه؟ یا شما را تشویق کند. ولی اگر خود را به چالش بکشید و پاداش دهید، می توانید انگیزه ای برای ادامه کار داشته باشید. درسته هدف اصلی شما تسلط به زبان انگلیسی است، اما می توانید اهداف کوچکتر را در این راه تعیین کنید. مثلا

یک کتاب کامل به انگلیسی بخوانید

به مدت یک ماه هر روز 10 کلمه جدید یاد بگیرید

بتوانید 5 دقیقه به انگلیسی صحبت کنید

وقتی به اهداف خود رسیدید به خودتان جایزه دهید و جشن بگیرید.

حرف آخر

امیدوارم این نکات مفید واقع شده باشد. اما فقط به صحبت های ما گوش نکنید. آنها را عملی کنید! بعضی اوقات نیز می توانید انگیزه خود را از دست بدهید زیرا نمی دانید چه چیزی بخوانید، از کجا شروع کنید، چه چیزهایی را در ادامه یاد بگیرید و غیره. دوره های ما در ویلرنو مشکل شما را حل کرده. پس با عضویت در سایت و اپلیکیشن ما همین حالا آموزش های خود را شروع کنید.