۱۹۱۷

1917

۱۹۱۷


۱۹۱۷ فیلمی در ژانر حماسی جنگی به حساب می اید که به کارگردانی سم مندس که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. مندس، فیلم‌نامه این فیلم را با همراهی کریستی ویلسون و با الهام از خاطره‌ای که پدربزرگ او درکود کی برای او تعریف کرده بود، شکلو موضوع گرفته است. داستان فیلم در بهار سال ۱۹۱۷ و در طی جنگ جهانی اول در شمال فرانسه شکل می گیرد. جرج مکای، دین-چارلز چپمن، بندیکت کامبربچ، کالین فرث، مارک استرانگ، ریچارد مدن، اندرو اسکات و جیمی پارک دراینفیلم نقشافرینی درخشانی را داشتند.

1917
۱۹۱۷

ساخت فیلم ۱۹۱۷ الین بار در ژوئن ۲۰۱۸ اغاز شد. تام هالند اولین انتخاب مندس برای بازی در نقش کارکتر اول فیلم بود اما به دلیل طولانی بودن مراحل فیلم‌برداری و تداخل با پروژه‌های دیگر هالند، او پیشنهاد بازی در این نقش را رد کرد. در اواخر ماه اکتبر ۲۰۱۸ خبر رسید که راجر دیکینز به عنوان مدیر فیلم‌برداری به پروژه ملحق شده و بعد مشخص شد که که راجر دیکینز و مندس قصد دارند فیلم را به صورت که برداشت بلند، فیلم‌برداری کنند. کار تصویربرداری به علت پیچیده بودن پروژه و سخت‌گیری‌های مندس و دیکینز بیشتر از مدت تعیین شده برای انتشار فیلم به طول انجامید. همچنین این فیلم در لوکیشن‌های مختلف همچون ویلتشر، اسکاتلند و استودیوهای شپرتون تصویر برداری شد.


1917

وضعیت اکران

۱۹۱۷ در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۹ در آمریکا توسط یونیورسال استودیوز در سینما های این کشور اکران شد و از تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ نیز در انگلیس توسط انترتینمنت وان به‌ روی پرده ی سینما رفت. این فیلم با تحسین وتشویق گسترده منتقدان همراه شد و در زمینه تیم بازیگری، فیلم‌برداری، کارگردانی، موسیقی و طراحی صحنه مورد تحسین قرار گرفت.


نوزده اهفده

هیئت ملی بازبینی فیلم و بنیاد فیلم آمریکا، فیلم  ۱۹۱۷ را جزو ده فیلم اکران شده ی برتر در سال ۲۰۱۹ معرفی کردند. این فیلم یک موفقیت بزرگ در گیشه بود و در سراسر جهان ۳۶۸ میلیون دلار فروش کرده در حالی که بودجه ساختش ۹۰ میلیون دلار بوده است.  در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب در سه رشته بهترین موسیقی متن و بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی نامزد دریافت جوایزی شد که فقط در کسب جایزه موسیقی نا موفق بود. همچنین در مراسم نود و دومین دوره جوایز اسکار، این فیلم در ۱۰ رشته از جمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه نامزد دریافت جایزه اسکار بود که در نهایت سه جایزه بهترین فیلم‌برداری، بهترین میکس صدا بهترین جلوه‌های ویژه و را از ان خود کرد.


نقدو بررسی

برداشت بلند در ساختاین فیلم باعث شده تا در نگاه دراماتیک شخصی به چشم انداز  پیش رو و خیال پردازی در برابر وقایع برسیم . در برخورد با این اثر زیبا که شکوفه های درخت گیلاس باعث به وجود اوردن صحنه ای به به مراتب دراماتیک تر از صحنه های جنگی بوده بار احساسی اثر را تا حد زیادی بالا برده به طوری که در دیگر اثار جنگی و درام کهتا کنون ساخته شده دیده نمی شود . 


تاثیر جنگ در فیلم

معمولا جنگ اثر معکوس بر روان جنگجو می گذارد . این نتیجه در اثر زمان به مرور بر مخاطب القا می شود . روند صعودی – نزولی شخصیت در بُعد زمان به خوبی در داستان دیده می شود که اتفاقا شکل فیلم برداری و موسیقی تحسین برانگیز آن باعث برانگیختن حس همزاد پنداری در مخاطب می شود. چگونگی در میزان سن مفید یک فیلم همواره متغیر است. اما استفاده از الگوی برداشت بلند در این فیلم به مخاطب این قدرت را می دهد که واکنش اولیه مخاطب نسبت به اتفاقات را درست حدس بزند. این ویژگی میزان سن را نیز محدود به حرکت کرده است که یکی از نکات منفی در چنین شیوه فیلم برداری است و به بیننده اجازه ازاده نه ی فیلم را نمی دهد و او را مجبور به دیدن صحنه ها ی دلخواه کارگردان می کند .

نوزده اهفده

از سوی دیگر فیلم ما را یاد بازی های رایانه ای می اندازد. اگر چه به نظر من بازی های رایانه ای هنر هشتم زندگی بشر به شمار می ایند اما سینما محل مناقشه نیست و حتما یک اثر سینمایی باید قوانین سنی را رعایت کنند . گروهبان برای کمک به رفع تشنگی خلبان زخمی در کلاه خودش آب می ریزد و دوست صمیمی خود را چاقو خورده بر روی زمین می بیند، این لحظه کوبنده ترین برداشتی است که کارگردان از نبرد با دشمن به تصویرمی کشد. 


شکوفه ی خونین 

دیالوگ سرهنگ که امید را عنصری خطرناک توصیف می کند غیر ارادی بودن اتفاقات را به اثبات می رساند . از سوی دیگر این واژه ها علاوه بر کاربرد تزئینی در یک اثر سینمایی می توانند تاثیر متفاوت بر ذهنِ آماده پذیرش مخاطب داشته باشند .

نوزده اهفده

اگر چه سم مندس به عنوان نویسنده در بخش جاده انقلابی و یا زیبایی امریکایی ، هموراه سعی کرده در انتخاب جملات سلیقه ی خاصی را به خرج دهد اما باید گفت که حتی آنِ بازیگری کمبریج هم در نقش سرهنگ نمی تواند خاطراتی را از این شخصیت در ذهن مخاطب بجا بگذارد ، چرا که دوربین حرکت یکنواختی و بدون کات را در پیش گرفته و هدف آن رسیدن از شکوفایی به سرسبزی است . سکانس فراموش نشدنی «۱۹۱۷» را می توان به لحظه ای اشاره کرد که قهرمان قصه بر روی آب روان است و نا امید از رسیدن به مقصد خود بود که ناگهان شکوفه های گیلاس خبر نزدیک شدن به نیروهای خودی را بهاو می دهد اما قسمت تلخ این ماجرا این بود که مجبور می شود پا روی جنازه های خودی گذاشته و به خشکی رود . 


نوزده اهفده

خلاصه‌‌‌‌‌ فیلم : در طول جنگ جهانی اول به ۲ افسر جوان ماموریتی غیر ممکن محول می شود: آنها باید پیامی را به قلب قلمرو دشمن برسانند تا از کشته شدن ۱۶۰۰ نفر که یکی از آنها برادر یکی از افسرها است جلوگیری کنند.

نوزده اهفده


اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها