استاندارد-CEFR

استاندارد جهانی CEFR برای یادگیری زبان انگلیسی

CEFR دقیقا چیست؟ چگونه به وجود آمده‌است؟ تقریبا سی سال پیش، شورای اورپا تصمیم گرفت چهارچوبی رسمی برای اندازه‌گیری میزان مهارت زبانی زبان‌آموزان، ایجاد کند. در سال 2001، پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق، شورای اروپا چهارچوبی منتشر کرد که حالا به عنوان یک استناندارد شناخته‌شده عمل می‌کند. این چهارچوب که به CEFR معروف شد، استدانداردهای مهارت زبان را در 6 سطح مختلف، بر اساس مهارت‌های فرد در 4 زمینه ارتباطی تعیین می‌کند. این 4 مهارت عبارتند از: خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن. اگر قصد ادامه تحصیل یا کار در یک کشور خارجی را دارید، CEFR میتواند برای شما مفید باشد.

سطح مهارت CEFR به 6 بخش A1، A2، B1، B2، C1 و C2  تقسیم می‌شود. هر چه قدر که عدد حرف‌ها بیشتر باشد، نشان می‌دهد که سطح شما بالاتر است. برای اینکه بفهمید در چه سطحی قرار دارید، تنها کاری که باید کنید این است که در یک سایت معتبر، در این آزمون شرکت کنید. امروز ما درمورد معنی دقیق هر کدام از این سطح‌ها صحبت می‌کنیم. بنابراین برای مثال اگر به شخصی بگویند سطح زبانش B2 است، شما دقیقا می‌فهمید که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند.

چرا یک زبان آموز باید بداند CEFR چیست و چه کاربردی دارد؟

خلاصه بگویم؛ در همه جای دنیا CEFR تصویب شده و به رسمیت شناخته شده‌است. بسیاری از آزمون‌های استاندارد مثل TOEIC، TOEFL و IELTS هم درواقع یک نمره معادل در CEFR دارند. مثلا نمره تافل 110-120 معادل سطح C1 در CEFR است. حالا بیایید این 6 سطح و توانایی‌هایی که هر کدام دارند را معرفی کنیم.

سطح های مختلف CEFR

همانطور که قبلا گفتیم، CEFR از مهارت‌های مختلف زبانی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن، تشکیل شده‌است. پس همچین چیزی امکان دارد که یک نفر در هر کدام از این مهارت‌ها در سطح‌های مختلفی باشد. برای مثال، شما ممکن است در خواندن سطح B2 را بگیرید، اما در صحبت کردن ضعیف‌تر باشید و سطح‌تان B1 باشد.

معرفی سطح A1 (مبتدی)

در”A0″، شما هیچ آشنایی با زبانی که می‌خواهید آن را یادبگیرید، ندارید. زمانی که به سطح “A1” می‌رسید، یعنی اینکه شما با کلمه‌ها و عبارت‌های بسیار اساسی آشنا شده‌اید. برای مثال افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، در این سطح می‌توانند عبارت‌هایی مثل سلام، خداحافظ و صبح‌بخیر را بگویند. در این سطح از شما انتظار دارند که بتوانید خودتان را معرفی کنید و مکالمه‌های اولیه و سادۀ اولین ملاقات را بگویید. همچنین بتوانید سوال‌های اساسی زیر را بپرسید:

Where do you live?

شما کجا زندگی می‌کنید؟

What is the name of your school?

اسم مدرسه شما چیست؟

How old are you?

شما چند سال‌تان است؟

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت‌های سطح A1

شما در سطح A1 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • سلام کنید و خیلی ساده خودتان را معرفی کنید.
 • بگویید خودتان و دیگران اهل چه شهری هستید.
 • دربارۀ ظاهر و شخصیت خودتان و دیگران، خیلی ساده و ابتدایی، صحبت کنید.
 • وقتی به مغازه لباس فروشی می‌روید، سوالات ساده ای در مورد لباس‌ها از فروشنده بپرسید.
 • اگر در رستوران هستید می‌توانید با کلمات ساده، غذایی که میخواهید را سفارش دهید.
 • در مورد فعالیت‌های روزانه‌تان صحبت کنید.
 • شرایط آب‌و‌هوایی را توصیف کنید.
 • محل زندگی تان را توصیف کنید.
 • درمورد سرگرمی‌ها و علایق‌تان با بقیه صحبت کنید و برای یک فعالیت سرگرم‌کننده برنامه‌ریزی کنید.
 • وقتی به هتل می‌روید، کارهای ورود و خروج را انجام دهید.

این‌ها بخشی از کارهایی بود که در این سطح می‌توانید انجام دهید. اگرچه پیشرفت کردن در زبان انگلیسی به نوع دوره‌ای که در آن ثبت‌نام می‌کنید و میزان تلاش‌تان بستگی دارد، اما بطور کلی، زمانی که برای رسیدن به این سطح درنظر گرفته‌اند، چیزی بین 60 تا 80 ساعت است. کسی که در سطح A1 است، می‌تواند نمره ای بین 3 و 4 را از آیلتس به دست آورد.

معرفی سطح A2

در این سطح شما می‌توانید مکالمه‌های طولانی‌تری نسبت به سطح A1  داشته باشید. سطح انگلیسی A2 برای گردشگری در یک کشور انگلیسی زبان و معاشرت با انگلیسی زبانان کافی است. البته برای یک رابطه عمیق دوستانه با یک انگلیسی زبان، سطح A2 مناسب نیست. با این سطح از زبان، هنوز هم نمی‌توانید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید.

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت‌های سطح A2

شما در سطح A2 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • در این سطح می‌توانید درمورد اتفاق های گذشته صحبت کنید.
 • درباره برنامه‌ای که برای تعطیلات دارید، به دوستان یا همکاران‌تان بگویید.
 • می‌توانید دربارۀ فیلم‌هایی که دوست دارید صحبت کنید و یک فیلم را انتخاب کنید که با دوستان‌تان ببینید.
 • دربارۀ نوع پوشش و لباسی که دوست دارید بپوشید، صحبت کنید.
 • دربارۀ گذشته صحبت کنید و جزئیات مربوط به مراحل مهم زندگی‌تان را بگویید.
 • در مورد حیوانات صحبت کنید.
 • می‌توانید یک تصادف یا جراحتی که پیدا کرده‌اید را توصیف کنید و از دکتر کمک بگیرید.
 • درمورد قوانین یک بازی صحبت کنید و کامل آن را توضیح دهید.

شما می‌توانید با 200 ساعت آموزش، به سطح A2 در زبان انگلیسی برسید. کسی که در سطح A2 است، می‌تواند نمرۀ 3.5 را از آیلتس بگیرد.

معرفی سطح B1 (مستقل)

در این سطح شما می‌توانید با انگلیسی زبان‌ها درمورد موضوعاتی که کمی با آن‌ها آشنا هستید، صحبت کنید. در محل کار، می‌توانید گزارش‌های ساده را بخوانید و ایمیل‌های ساده‌ای درمورد موضوعی که با آن آشنایی دارید، بنویسید. اما این سطح برای اینکه یک عملکرد خوب در محل کار داشته باشید، مناسب و کافی نیست. در سطح B1 ممکن است جمله‌هایی که می‌گویید، همیشه از لحاظ دستوری درست نباشند، اما انگلیسی زبانی که به حرف‌های شما گوش می‌دهد، می‌تواند منظور شما را متوجه شود و یک جواب مناسب به شما دهد.

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت‌های سطح B1

شما در سطح B1 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • دربارۀ امیدها، آرزوها و برنامه‌هایی که برای آینده دارید، صحبت کنید.
 • در یک مصاحبۀ شغلی شرکت کنید.
 • درمورد برنامه‌های مورد علاقه‌تان در تلوزیون صحبت کنید.
 • در مورد آهنگ‌ها و سبک موسیقی‌ای که دوست دارید، صحبت کنید.
 • درمورد روابط اجتماعی و دوست پیداکردن صحبت کنید و با افراد در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید.

شما می‌توانید با 400 ساعت آموزش، به سطح B1 در زبان انگلیسی برسید. کسی که در سطح B1 است، می‌تواند نمره‌ای بین 4 تا 5 را از آیلتس به دست آورد.

معرفی سطح B2

خب بالاخره رسیدیم به سطحی که به شما این اجازه را می‌دهد در محل کار در خارج از کشور، به انگلیسی فعالیت کنید. جالب است بدانید که تعداد زیادی از انگلیسی زبان‌های غیربومی در محیط‌های کار بین المللی، در همین سطح B2 هستند.

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت‌های سطح B2

شما در سطح B2 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • در جلسه‌های کاری مربوط به حوزۀ تخصص خودتان شرکت کنید و اگر ایده و نظری داشتید، آن را به راحتی بیان کنید.
 • درمورد زندگی شخصی خودتان صحبت کنید.
 • تجربه‌ها، نقاط ضعف و نقاط قوت‌تان را توضیح دهید.
 • درمورد سیاست و رفتارهای سیاست مدارها، بحث کنید.
 • دربارۀ ویژگی‌های یک رهبر صحبت کنید و از ویژگی‌های رهبری که دوستش دارید، بگویید.

اگرچه پیشرفت کردن در زبان انگلیسی به نوع دوره‌ای که در آن ثبت‌نام می‌کنید و میزان تلاش‌تان بستگی دارد، اما بطور کلی، زمانی که برای رسیدن به این سطح درنظر گرفته‌اند، حدوداً 600 ساعت است. کسی که در سطح B2 است، می‌تواند نمره ای بین 5 تا 6 را از آیلتس به دست آورد.

معرفی سطح C1 (متبحر)

زمانی که وارد قلمرو “C” می‌شوید، به راحتی می‌توانید از کلمه‌ها و پاراگراف‌های منظم برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنید. می‌توانید متن‌های طولانی و سخت را درک کنید و معنی آن‌ها را متوجه شوید.  شما در این سطح از زبان می‌توانید معنی اصطلاح‌هایی که انگلیسی زبان‌ها در زبان عامیانه استفاده می‌کنند را هم بفهمید.

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت‌های سطح C1

شما در سطح C1 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • درمورد مشکلات اجتماعی، راه‌حل‌های احتمالی برای مقابله با مشکلات و اینکه هر ارگان چه نقشی در حل کردن این مشکلات می‌توانند داشته باشند، بحث کنید.
 • درمورد خطرهایی که در زندگی وجود دارند، مثل تغییر شغل و انجام ورزش‌های خطرناک، صحبت کنید.
 • دربارۀ مسائل مربوط به کیفیت زندگی‌تان، مثلاً تعادل برقرار کردن بین کار و زندگی و محیط خانه بحث کنید.

اگرچه پیشرفت کردن در زبان انگلیسی به نوع دوره‌ای که در آن ثبت‌نام می‌کنید و میزان تلاش‌تان بستگی دارد، اما بطور کلی، زمانی که برای رسیدن به این سطح درنظر گرفته‌اند، حدوداً 800 ساعت است. کسی که در سطح C1 است، می‌تواند نمره‌ای بین 7 تا 8 را از آیلتس به دست آورد.

معرفی سطح C2

خب بالاخره رسیدیم به آخرین سطح از CEFR. این همان مرحله‌ای است که در آن شما می‌توانید تقریباً همه چیزهایی که می‌شنوید یا می‌خوانید را به راحتی درک کنید. در این مرحله، می‌توانید دقیقاً چیزی که در ذهنتان است را به راحتی بگویید یا بنویسید.

جزئیات بیشتر دربارۀ مهارت های سطح C2

شما در سطح C2 در زبان انگلیسی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • در مورد مسائل مربوط به علم و فناوری، ازجمله ربات‌ها و اختراعات جدید بحث کنید.
 • در مورد برنامه‌ریزی مالی بحث کنید و توصیه‌هایی در مورد امور مالی ارائه دهید.
 • در مورد استرس و تاثیر‌هایی که بر روی زندگی دارد صحبت کنید.

شما می‌توانید با 1000 ساعت آموزش، به سطح C2 در زبان انگلیسی برسید. کسی که در سطح C2 است، می‌تواند نمره‌ای بین 8 تا 9 را از آیلتس به دست آورد.

CEFR و تحصیل در خارج از کشور

فرض کنید می‌خواهید برای ادامه تحصیل به یک کشور انگلیسی زبان بروید. برای ورود به دانشگاه‌ها یا مدارس این کشور‌‌ها، باید در آزمون‌های تعیین سطح CEFR شرکت کنید. برای آن‌ها اصلا مهم نیست که شما از کدام شهر و کشور آمده‌اید یا تا چه مقطع تحصیلی درس خوانده‌اید، به هر حال نتیجۀ این آزمون‌ها برایشان مهم است. نظرشان این است که شما حتما باید سطح زبان‌تان در حد قابل قبولی باشد تا بتوانید برنامه‌های تحصیلی آن‌ها را دنبال کنید. حتی اگر دانشجو هستید و می‌خواهید با دانشجویان یک کشور دیگر تحقیقاتی انجام دهید، آزمون CEFR نشان می‌دهد که مهارت زبان مورد نیاز برای همکاری با محقق‌های دیگر را دارید یا نه. بعضی وقت‌ها هم از این آزمون‌ها برای اندازه‌گیری مهارت زبان معلم‌هایی که قصد دارند به دانشجویان کشورهای دیگر درس بدهند، استفاده می‌شود.

CEFR و کار در خارج از کشور

اگر کار کردن در خارج از کشور برای شما جذاب است، شرکت کردن در آزمون CEFR، می‌تواند یک برگ برنده برای قبول شدن در شغل رویایی‌تان باشد. بسیاری از کارفرمایان، از آزمون CEFR برای اندازه‌گیری مهارت زبان استفاده می‌کنند. اگر مدارک لازم برای شغل مورد نظرتان را داشته باشید و از این آزمون‌ها هم نمره قابل قبولی بگیرید، می‌توانید به شغل مورد علاقه‌تان در کشوری که دوستش دارید، دست پیدا کنید.

ارزیابی سطح یادگیری زبان با CEFR

گاهی وقت‌ها، هنگامی که به مدت طولانی در حال مطالعه زبان انگلیسی بوده‌اید، نمی‌توانید درست تشخیص بدهید که چقدر به زبان مسلط هستید. پس هر چند وقت یک بار سطح زبان‌تان را ارزیابی کنید تا متوجه شوید تلاش‌تان چقدر موثر بوده است. اگر برای این ارزیابی از سایت‌های غیررسمی استفاده کنید، ممکن است این سایت‌ها شما را نا‌امید کنند. استفاده از سایت هایی که تست‌های CEFR را ارائه می‌دهند می‌تواند شروع خوبی برای ارزیابی سطح زبان‌تان باشد. حتی اگر از همان اول به سطحی که انتظارش را داشته‌اید نرسیدید، اصلا نا‌امید نشوید. این آزمون‌ها به شما یک ارزیابی کلی از مهارت‌های زبانی‌تان می‌دهند. بنابراین نقاط ضعف و قدرتت‌تان را متوجه می‌شوید و می‌فهمید که در کدام مهارت ضعف دارید و باید آن را تقویت کنید. آزمونهای CEFR می‌توانند به شما کمک کنند تا سطح زبان‌تان را واقع بینانه ارزیابی کنید.

آزمون تعیین سطح ویلرنو

شما همچنین می‌توانید در آزمون اختصاصی ویلرنو که مانند CEFR است و به 6 سطح تقسیم می‌شود، شرکت کنید و خودتان را ارزیابی کنید. یک آزمون کامل CEFR به طور معمول مهارت‌های گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن را اندازه‌گیری می‌کند. به همین دلیل است که بعضی از زبان‌آموزها توانایی‌هایشان را تقسیم‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال می‌گویند که مهارت گوش دادن آن‌ها در سطح B2 است اما صحبت کردن آن‌ها در سطح B1 است. اما بعضی آزمون‌ها مجموع توانایی‌ها را در نظر می‌گیرند و مثلا می‌گویند فلان زبان‌آموز در مجموع، در سطح B1 است. با این آزمون می‌توانید نقاط قوت و ضعفتان را متوجه شوید.

بعد از شرکت در این آزمون، تنها کاری که باید کنید این است که شروع به یادگیری اصولی زبان انگلیسی کنید. فیلم و لرن، با استفاده از سکانس‌های جذاب بهترین فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و سریال‌های انگلیسی زبان دنیا، زبان را اصولی به شما یاد می‌دهد. اگر سوالی داشتید، می‌توانید از طریق فرم تماس ، با ویلرنو در ارتباط باشید و یا این که با استفاده از آیکون چت در قسمت پایین سمت راست صفحه، با ما در تماس باشید و به طور زنده گفتگو کنید.

 

یادگیری زبان انگلیسی، دغدغه‌ای است که گاهی برای بعضی افراد بسیار طاقت‌فرسا و البته اضطراب‌آور می‌شود. ما در ویلرنو تلاش کرده‌ایم این دغدغه را به یک لذت تبدیل کنیم.

نوشته‌های اخیر

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرویس فیلم‌ولرن، یک خدمت جدید از ویلرنو است که در آن، شما می‌توانید همزمان با تماشای کاملِ فیلم، زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

کد تخفیف 20 درصدی زیر برای اولین خرید شما از فروشگاه فیلم‌ولرن ویلرنو است. و تا پایان مهرماه معتبر است.

کد تخفیف 20 درصدی
COPIED
goodluck20 COPIED