Chernobyl

chernobyl
chernobyl
چرنوبیل

چرنوبیل فاجعه بار ترین اتفاق غیر نظامی تاریخ نامگذاری شده است. قبل از بررسی سریال « چرنوبیل » محصول شبکه HBO ، بد نیست نگاهی داشته باشیم به حادثه ای که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین رخ داد و تبعات آن حتی تا امروز نیز باقی مانده است.


ابعاد حادثه

در سال ۱۹۸۶ زمانی که نیروگاه اتمی چرنوبیل مشغول آزمایش های  گوناگون بودند، خطای انسانی منجر به انفجار و آتش سوزی در رآکتور شماره ۴ این نیروگاه شد که به واسطه ی آن رادیواکتیو در ابعاد بسیار وسیعی در اوکراین و اروپا منتشر شده بود و فجایع انسانی بسیاری بر جای گذاشت. در رآکتور شماره ۴ بیش از ۱۹۰ تن مواد رادیواکتیو موجود بود که پس از انفجاردر این نیروگاه این مواد در وسعتی بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع پخش شدند که شامل اوکراین و روسیه و بخش هایی از اروپا می شد.

chernobyl

گفته می شود که آمار قربانیان فاجعه اتمی چرنوبیل چیزی بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ نفر بوده است اما این آمار و ارقام به دلیل پنهانکاری های اوکراین و اتحاد جماهیر شوروی، چندان دقیق و قابل استناد نیستند.


بسیاری از سازمانهای بین المللی که در سالهای اخیر مخالفت خود را با توسعه نیروگاه های اتمی اعلام کرده بودند، گفته اند که شمار کامل قربانیان فاجعه اتمی چرنوبیل که این انفجار تاثیر مستقیمی بر روی جسمشان قرار داده، رقمی در حدود ۶۰۰ میلیون نفر بوده است. در آن سالها اتحاد جماهیر شوروی تصمیم گرفت برای حل مشکلات بوجود آمده نزدیک به یک میلیون نفر را برای پاکسازی راهی چرنوبیل نماید. سربازانی که به آنها اطلاعی از وضعیت منطقه و خطرات تماس با رادیواکتیو داده نشد. شایان ذکر است که براساس اطلاعات منتشر شده، طی ۲۵ سال گذشته از هر ۱۰ نفری که در منطقه چرنوبیل حضور داشته و وظیفه پاکسازی را برعهده داشته، ۹ نفر به بیماری های کشنده مانند سرطان مبتلا شده اند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیز درگذشته اند.


بررسی سریال « چرنوبیل »

chernobyl

مینی سریال جدید شبکه HBO که در اوج انتقادات از فصل پایانی سریال « بازی تاج و تخت » از این شبکه پخش شده و طرفداران بسیاری را هم به سوی خود جلب کرده است. خالق این سریال ” کریگ مازین ” می باشد که سابقه اش در عرصه سینما به ساخت فیلمهای کمدی مانند مجموعه فیلمهای « خماری » بود. ذکر این نکته هم ضروری است که مازین دو فیلم بسیار ضعیف « Superhero Movie » و «  The Specials » را هم در کارنامه اش ثبت کرده است اما همه اینها هیچ دلیل محکمی برای اینکه سریال « چرنوبیل » قرار است ادامه مسیر بد او در فیلمسازی باشد نیست.


جزئیات حادثه

« چرنوبیل » از همان دقایق اولیه با اظهارات مبهمی آغاز می شود که نشان از وقوع یک فاجعه دارد و افرادی که در مواجه با این فاجعه مقصر بشمار می امدند. این مقدمه کوتاه با یک غافلگیری به پایان می رسد و تماشاگر به گذشته باز می گردد. زمانی که نیروگاه اتمی چرنوبیل دچار مشکلاتی شده و دانشمندانی در داخل نیروگاه در حال تلاش برای مهار بحران هستند اما دانشمند ارشد و مسئول ابداً اعتقادی به انفجار نیروگاه ندارند و سرسختانه سر موضع خویش پافشاری می کند. سریال در همان دقایق اولیه این نکته را به تماشاگر انتقال می دهد که مشکلات نیروگاه چرنوبیل نه به دلایل طبیعی بلکه براساس اشتباهات انسانی و محاسباتی رخ داده بود که منجر به گسترش وسعت فاجعه گردیده است.

chernobyl

در این سریال به خوبی به نقش دولتمردان در دامن زدن به فاجعه اتمی چرنوبیل نیز پرداخته شده است. دولتمردانی که بصورت تیپیکال ، شبیه افرادی فاسد هستند که از حداقل اطلاعات ممکن درباره فاجعه برخوردار هستند اما به جهت پافشاری بر آرمان ها بر سر کار هستند و حاضراند هر عامل انسانی را از میان بردارند تا خبر شکست پروژه چرنوبیل به گوش خارجی ها و مخصوصاً آمریکایی ها نرسد. اوکراینی هایی که در سالهای وقوع فاجعه در این کشور حضور داشته اند، در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی گفته اند که تصویر ارائه شده از این سریال واقعی تر از هر سریال یا فیلم دیگری است که تابحال رویت کرده اند. شاید ادعای آنها بتواند بر این نکته اهتمام بورزد که سازندگان این فیلم به خوبی از فضای سیاسی و اجتماعی آن دوران اوکران مطلع بوده اند و در این خصوص تحقیقات کاملی داشته انداشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها