contagion

شیوع
شیوع

فیلم شیوع ، ساخت کشور آمریکایی است که در ژانر مهیج به کارگردانی استیون سودربرگ بوده که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است. مت دیمون، ماریون کوتیار، لارنس فیشبرن، جود لا،  گوئینت پالتر و کیت وینسلت در این فیلم نقش افرینی کرده اند. فیلم شیوع ابتدا در ۳ سپتامبر ۲۰۱۱ در شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز اکران شد و سپس در ۹ سپتامبر به اکران عمومی در آمد. این فیلم نظر مثبت منتقدان را به خود جلب کرده و در بخش بازیگران مورد ستایش قرار گرفته.


داستان کلی این فیلم تاثیر گرفته از بیماری‌های واگیردار در دهه اول سال ۲۰۰۰ می باشد، داستان فیلم بسیار شبیح به شیوع نوعی از کروناویروس به نام سارس در سال ۲۰۰۲ و آنفلوانزای خوکی در سال ۲۰۰۹ بوده است.

کرونا

ویروس کرونا

در سال ۲۰۲۰ و هم‌زمان با دنیاگیر شدن کروناویروس وشباهت فضای ویرس با داستان فیلم، توجهات مخاطبان را به سوی این فیلم جلب کرد. شرکت برادران وارنر گزارش کرد است که با وجود اینکه سال‌ها از اکران فیلم می گذرد،دانلود نسخه اینترنتی آن تنها در طی ماه ژانویه ۲۰۲۰ چندین برابر شده است. این فیلم که پیش‌تر دویست و هفتادمین عنوان محبوب در کاتالوگ محصولات استودیو برادران وارنر را به خود اختصاص داده بود، با گذشت سه ماه از شیوع کوئید ۱۹ محبوبیتش تنها از هشت فیلم هری پاتر کمتر است.


خلاصه داستان

یک زن تاجر جوان به نام بث، پس از سفری که از هنگ کنگ داشت به شهر خود یعنی شیکاگو بازمی‌گردد. بث که قبل از سوار شدن به هواپیما، علائمی مانند سرماخوردگی وخیم را دارد، پس از بازگشت وی به خانه بی‌هوش شده و بعد از انتقال به بیمارستان بر اثر این بیماری می‌میرد. دکترها و پرستاران نمی توانند علت مرگ ویرا برای شوهرش توضیح دهند. درهمین حین، گزارش‌های مختلفی از سراسر جهان مبنی بر مرگ چندین نفر بر اثر ویروسی ناشناخته منتشر می‌شود و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آتلانتا متوجه موضوعی نگران کننده می‌شود. با گذشت زمان مشخص می‌شود که بث اولین قربانی آمریکایی و بیمار صفر این ویروس کشنده در آمریکا بوده که اکنون شروع به انتشار و شیوع کرده و نسل بشر را در خطر قرار داده‌است.

ویروس کرونا

شباهت های فیلم با شیوع ویروس کوئید ۱۹

شباهت‌های زیاد فیلم شیوع با اتفاقات رخ داده در ماجرای شیوع کوئید ۱۹ دلیل اصلی محبوبیت و دیده شدن این فیلم پس از یک دهه بوده است. ازجمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

در این فیلم یک زن تاجر اهل آمریکا در پی دست دادن با آشپزی در هنگ‌کنگ به این ویروس جدیدی بنام MEV-1 آلوده می‌شود و ان را در ادامه ی فیلم به امریکا منتقل می کند. این ویروس از طریق لاشه یک خوک که توسط خفاشی گزیده شده به آشپز منتقل شده بود. این خانم پس از بازگشت به آمریکا به شدت علاعم بیماری را پیدا کرده وپس از مدتی بیمار شده و در فاصله کوتاهی می‌میرد. در ماجرای واقعی کوئید ۱۹ نیز معلوم شد که شیوع ویروس کرونای کوئید ۱۹ با انتقال آن از حیوان به انسان در ماه دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین آغاز شده‌است. حتی گفته می‌شود که ناقل اصلی آن نیز خفاش بوده، ای دقیقا مشابه اتفاقی که در جریان شیوع بیماری سارس در بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ افتاد.


کوئید ۱۹

همچنین ویروس تخیلی فیلم شیوع، دقیقاً مانند ویروس کرونای کوئید ۱۹، از طریق تماس مستقیم یا تماس با سطوح آلوده بین انسان‌ها منتقل می‌شود. و هردو ویروساز طریق اختلال در سیستم تنفسی مریض را از بین می برد.شیوع این ویروس در فیلم باعث می‌شود که کارمندان نهادی بنام سرویس اطلاعات شیوع آمریکا برای شناسایی و قرنطینه افراد مبتلا اعزام و دست به کار شوند. شهر شیکاگو در آمریکا به صورت کامل قرنطینه شده و این اتفاقی در شهرهای مختلفی در چین و بسیاری از کشورهای دیگر رخ می دهد.

کرونا

با این حال تفاوت‌هایی میان ویروس فیلم و کرونا نیز به‌چشم می‌خورد به عنوان مثال ویروس تخیلی فیلم مشتقی از ویروسی واقعی به نام نیپاه بوده است که به خانواده ویروس‌های کرونا تعلق نداشته. همچنین نرخ مرگ‌ ومیر ویروس تخیلی فیلم با ۲۵ درصد بسیار متفاوت از میزان کشتار ویروس کرونای واقعی با حدود ۳٫۴ درصد بوده است.


در فیلم، ویروس جدید پس از یک ماه ۲۶ میلیون نفر را در سراسر دنیا می‌کشد. اما تعداد افرادی که جان خود را به سبب ویروس کرونای کوئید ۱۹ از دست داده‌اند پس از حدود ۳ ماه کمتر از ۲۵ هزار نفر بود. شاید بتوان گفت در دوران معاصر فقط شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی که در فاصله سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۲۰ به مرگ بیش از ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان منجر شد با این فیلم برابری می‌کند.

شیوع

نقد و بررسی

فلم‌ (شیوع) یک فیلم‌ ترسناک در مورد بیماری های مسری جهانی است و به عنوان یک فیلم‌ در ژانر هیجانی Thriller به بازار عرضه شده است و در داستان حدس های ترسناکی در مورد نحوه ی نفوذ یک ویروس معلق در هوا به انسانها زده میشود و به این نکته می پردازد که چگونه این ویروس در زمان اندکی گسترش می یابد و افرادزیادی را درگیرمی کند.
فیلم‌نامه دارای محتوای بسیار آشناست و در مورد شیوع سالانه ی آنفلوانزا می باشد . البته همه ی آنها به جدیت آنفلوانزای خوکی نبوده. همیشه در این باره اخبارهایی نسبتا یکسان، هر چند وقت یکبار منتشر می شود. همه چیز در این فیلم‌ وجود دارد: نقشه های پیشرفت بیماری ، پیگیری های جهانی و تلاش برای تولید واکسن در مرکز کنترل بیماری های آتلانتا ،همچنین ساخت و توضیع آذوقه و تدارکات برای آمادگی آنفولانزا و ….


ویروس فیلم‌ ”شیوع” از نوع گیج کنندهپیچیده ای است و همین امر باعث بسیاری گمراهی بسیاری از دانشمندان می شود. این ویروس همچنین در مقابلا ایزولاسیون و پیشگری ها  هم مقاوم است و مانع از این می شود که بتوان باعث عدم شیوع آن شد و یا راه درمانی برای آن پیدا کرد.


انتشار

سرفه ای که در ابتدای فیلم‌ می شنویم، صدای سرفه بت امهوف (جوینیت پالترو) زنی که این بیماری را از چین به امریکا می اورد است . یک زن اهل میناپولیس که از خانه اش به هنک کنگ سفر کرده . داستان به اینصورت است که پسر این زن بعد از مدتی به طور مشکوکی می میرد و او در پی دلیل مرگ پسرش می گردد. همسر بت با نام میچ (مت دیمون) ظاهراً در مقابل این بیماری کاملا مقاوم و واکسینه است. متاسفانه او از این موضوع اطلاعی ندارد که همین ویروس به زودی خانواده اش را از بین خواهد برد.

در پایان فیلم‌ سودربرگ یک سناریو و فلم‌نامه ی کوتاه در مورد اینکه ویروس ابتدا از کجا آمده، اضافه می کند و این موضوع را توضیح می دهد و اینکه چطور فاصله ی کوتاهی بین ریشه ی ویروس و زن اهل میناپولیس بوده است . هر چند این موضوع می توانست به روشی که سودربرگ به تصویر میکشد رخ دهد، اما در آن صورت، دور از مفهوم اصلی خود فیلم‌ به نظر می آمد .

شیوع


این فیلم‌ از قاعده های تخصصی سبک هیجانی (Thriller ) پیروی می کند ، به همراه زیرنویس هایی که روز شماری می کنند :روز اول ، روز سوم ، میناپولیس ، جنوا .. ما بازیگران بزرگی در نقش بسیاری از شخصیت های کلیدی داستان ظاهر شده اند.
همه ی این ها بخشی از درام فیلم‌ هستند . شاید اگر سودربرگ موضوع ویروسها را واضح تر از شکلی که در فیلم نشان داد، توضیح می داد مفید تربود اما باید نگران گونه های زیستی دیگری هم که هدفشان بقا هست ، نیز میشد . ریچارد داوکینز این پروسه را به شکل کلی به ما نشان می دهد که ویروس ها ژن ظالم و خطرناکی دارند .


جزئیات فیلم

همانطور که گفته شد یک جنبه ی این فلم‌ گیج کننده است . آلن کروموید (جود لاو) یک وبلاگ نویس معروف در زمینه ی تئوری های مخفیانه ی دولت در ارتباط با شرکت های دارویی هست. نگرانی های وی بدشگون اما خالی از سردرگمی است. آیا او فکر میکند کمپانی های تولید کننده ی دارویی با ویروس ها مواجه می شوند؟ زیرخط اصلی داستان و موضوعات فرعی موجود در فلم‌نامه، ارتباط زیادی با خطوط داستانی اصلی فلم‌ ندارد و دستورعمل های پزشکی فلم‌ راعلاوه بر آنکه می تواند یک هشدار جدی در نظر گرفت، به عنوان یک عامل حواسپرتی برای بیننده نیز می تواند در نظر گرفته شود.


, ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها