friends

فرندز

friends


فرندز (Friends) به عنوان اتفاقی تکرارنشدنی در سریال های تلویزیون شناخته می شود. دراین بلاگ، برخی از دلایل موفقیت این سریال را بررسی خواهیم کرد.

friends

چرا فرندز

چرا سریال «دوستان» این‌ قدر پرطرفدار بوده است؟ جواب دادن به این سوال در عین ساده بودن، بسیار سخت است چون کافی است برای کسی که این سریال را تاحالا ندیده توضیح بدهیم که «فرندز» درباره‌ی شش دختر و پسر و یک میمون است که به‌ طرز دوستانه ای با هم رفیق هستند و روی کاناپه‌ی کافی شاپ که در زیر آپارتمانشان قرار داشت به عنوان پاتق استفاده می کردن و همدیگر را مسخره می‌ کردند. البته که آنها در طول فیلم با هم دعوا می‌کنند و از دست همدیگر ناراحت می‌شوند، اما مسئله این است که دعواهایشان هم همیشه خنده‌دار و بامزه بوده است.


بگذارید با شما رو راست باشم: این بدترین توصیفی است که می‌توان از «فرندز» کرد چون به هیچ وجهی این سریال قابل توصیف نیست . مطمئنا کسی که از نزدیک با چندلر، مانیکا، جویی، فیبی، ریچل و راس آشنا نباشند با خودش می‌گوید، خب، اینکه فرقی با اکثر سریال های کمدی‌ حال حاضر ندارد. مثلا در «بیگ بنگ تئوری» نیز همه روی کاناپه‌ی خانه‌ی لئونارد و شلدن دور هم جمع می‌شوند و جوک‌های «نِرد» پسندانه می‌گویند و اخلاق گند شلدن را مسخره می‌کنند. دقیقا همین‌ جاست که به بخش سخت و کلافه‌ کننده‌ی توضیح دادن دلیل پرطرفدار بودن «فرندز» می‌رسیم.

friends

برتری محتوا

مسئله این است که بعد از پایان «فرندز» سریال‌های کمدی پرتعدادی پابر عرصه ی تلویزیون گذاشتند که تعدادی از آنها بسیار محبوب و پرطرفتار بودند و هستند. نمونه‌اش «اشنایی با مادر» (how i met your mother)، که به یکی از بهترین سریال‌های زندگی‌ ام تبدیل شده. با این حال، چرا می‌گویند «فرندز» به درجه‌‌ای از محبوبیت رسیده که تا کنون هیچ سریالی به این اندازه محبوب نبوده، و این امر به این دلیل که «فرندز» فقط یک کمدی خارق‌العاده بوده نیست، بلکه مثل یک تجربه‌ ی منحصربه‌ فرد از نوع خاصی از زندگی است.

تماشای «فرندز» مثل این می‌ ماند که وارد دنیای دیگری شوید که در بدترین لحظاتش هم صد برابر از دنیای واقعی لذت بیشتری ببرید. یا به عبارتی دیگر، «فرندز» زندگی رویایی همه‌ی ما است که ممکن است هرگز به آن دست پیدا نکنیم، اما تماشای این سریال کاری می‌کند تا برای مدتی دراین رویای خیالی زندگی کنیم.

Friends

ویژگیهای فرندز

چه ویژگی‌هایی باعث شد «فرندز» به نمایش رویایی و ارزوی ما از از زندگی تبدیل شود؟ بزرگ‌ترین دلیل محبوبیتِ «فرندز» کاراکترهای فیلم هستند. این سریال یکی از اولین کمدی‌ هایی بود که زندگی گروهی از جوانان خوش‌ تیپ و باحال و سرزنده و بامزه را در یک شهر به تصویر می‌ کشد. این امر باعث شد تا «فرندز» به سرعت در مقایسه با دیگر کمدی‌هایی که روی یک خانواده یا یک شخصیت اصلی تمرکز می‌کردند در جایگاه ویژه‌ای قرار بگیرد. این در حالی بود که چیزی به نام شخصیت محوری و ستاره‌ ی اصلی هم در «فرندز»وجود نداشت. هر شش شخصیت سریال به یک اندازه مورد توجه قرار می‌ گرفتند و امکان نداشت نویسندگان بین آنها فرقی بگذارند. هرکدام داستان‌ها، خصوصیات، جاذبه‌های مخصوص به خودشان را داشتند که با تعادل فوق‌العاده‌ای به تصویر کشیده می‌شد.

friends

درباره ی کارکترها

در این سریال عادت‌ های رفتار و خصوصیات شخصیتی کاراکترها را زیر پا گذاشته نمی شد، در عوض نه تنها در طول داستان آنها را بررسی می‌ کرد و پرورش می‌داد، بلکه به آنها پایبند هم بودند و از زاویه‌های مختلفی اخلاق کاراکترها را به نمایش می‌گذاشتند. مثلا شاید در ابتدا خانه‌داری مانیکا مایه‌ی خنده‌ی ما می بود، اما در طی فیلم مشخص می‌شود که همین اخلاق است که او را به زن خانه‌دار و مادر خوبی تبدیل می‌کند. یا شاید همه‌ ی ما دوست داشتیم طرز تفکر بی‌قید و بند جویی را داشته باشیم، اما به مرور مخصوصا در اخر سریال مشخص می‌شود که این رفتار با وجود ویژگی‌های خوبش، بدون نکات منفی هم نیست.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که تماشاگر را سریع به خود جلب می‌کند، لی‌آوتِ کاراکترها است که در اوج ساده‌بودن، شگفت‌انگیز است. راس گلر: مرد عاشق دایناسور و دکترا. جویی: پسربچه‌ای در جسم یک مرد. چندلر: کارمند بامزه و تیکه انداز. مانیکا: آشپزِ پیش‌ فعال. فیبی: ماساژورِ باحال و ساده لوحی که به معنای واقعی کلمه عجیب است و ریچل: دختر نازپرورده‌ای که سر از پیش‌خدمتی در کافی شاپ در می‌آورد و بعد وارد کار مُد و لباس می‌شود.

friends

داستان فیلم

حالا به داستان سریال می‌رسیم. مهم‌ترین چیزی که باعث شد این ۶ نفر به آدم‌های بسیار محبوب از دیدگاه تماشاگران تبدیل شوند، به خاطر رویدادهای عادی زندگی‌شان بود است. رویدادهایی که مطمئنا همه‌ی ما به نوعی آنها را در زندگی تجربه کرده‌ایم. از دعوای پسرها سر چیزهای بی‌خود گرفته تا جنگ مرگبار پسرها و دخترها که هیچ‌وقت در طول سریال آتشش خواموش نمی شود و به برخی از بهترین اپیزودهای سریال مثل مسابقه‌ی فوتبال تبدیل می شود و دعواهای لوس دخترانه. نکته‌ی مهم سریال این است که این دعواها و جر و بحث‌ها اگرچه کاملا جدی و دردناک احساس می‌شدند، اما به شکلی نبوده که سریال کاملا وارد فاز افسردگی و غم شود.


ماندگاری

یکی دیگر از ویژگی‌های «فرندز» که تقریبا کمتر سریال کمدی بلند مدتی به آن دست پیدا می‌کند این بود که چیزی به نام «افت کیفیت» و چه در کیفیت دوربین و چه در کیفیت داستان دیده نمی شود. به‌ طوری که اکثر منتقدان قبول دارند که دو- سه فصل اول «فرندز» از تمام پتانسیل قالبِ کمدی استفاده کرده گرچه فصل‌های بعدی به اندازه‌ی سه‌ تای اول بی‌نظیر نیست، اما چنین چیزی کاملا قابل‌ درک است و اصلا به معنای سقوط درجه‌ی کیفی محتوای سریال نبود، بلکه به این دلیل است که ساختن چیزی بهتر از سه فصل اول این سریال واقعا غیرممکن است.

فرندز

مهم نیست شما چند بار فصل های این سریال را تماشا کرده‌اید و جوک‌های مشهور و لحظات معروف سریال را حفظ هستید، اما «فرندز» دست از خنده‌دار بودن بر نمی دارد. به خاطر تمام اینها است که «فرندز» را بهترین درمان افسردگی، ناراحتی و غم می‌دانند. انگار چندلر، مانیکا، جویی، فیبی، ریچل و راس بهترین دوستان همه‌ ی ما هستند. کسانی که هیچ‌ رقمه ما را فراموش نخواهند کرد و در خوشحال‌ ترین و دردناکترین لحظات زندگی‌ ما می‌توانیم روی آنها حساب باز کنیم.


رویایی بودن

بعضی‌و‌قت‌ها آدم ها دوست دارند از زندگی پیچیده‌ی اطرافش فرار کنند و به زندگی شاداب و بی‌ شیله‌ پیله‌ی ۶ دوست پناه ببرند. «فرندز» در این زمینه تک است. تازه، خدا را چه دیدید، شاید همه‌ی ما توانستیم با تقلید از این ۶ دوست، آن رابطه‌های صاف و ساده و آن دوستی‌های نزدیک را به واقعیت تبدیل کنیم.

اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها