Game of thrones

game of thrones

Game of thronesبازی تاج و تخت  ( Game of Thrones) یک مجموعه تلویزیونی آمریکایی به درقالب خیال‌پردازی-حماسی است که توسط دیوید بنیاف ودی. بی. وایس برای شبکه HBO ساخته شده‌ و یکی از موفق ترین و پربیننده ترین مجموعه این شبکه بوده است. این مجموعه برگرفته از پرفروش‌ ترین مجموعه کتاب های داستانی فانتزی جرج آر. آر. مارتین یعنی ترانه یخ و آتش بوده است. نخستین کتاب این مجموعه بازی تاج و تخت نام دارد. فیلم‌ برداری مجموعه در کارگاه ضبط فیلم پینت هال و بلفاست و در کشورهای مراکش، کرواسی، ایسلند و مالت انجام شده بود. فصل پنجم این سریال در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵ به پایان رسید و برای فصل ششم نیز تمدید شده بود و فصل اخر ان نیز در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.


بازی تاج و تخت

داستان سریال در سرزمین خیالی وستروس که جهانی تخت بود، در نزدیکی پایان یک تابستان بعد از ۱۰ سال اتفاق می‌افتد. اول داستان به جنگ بین خانواده‌های سلطنتی برای به دست آوردن تخت آهنی پادشاهی هفت اقلیم مربوط می‌شود. از طرفی دیگر، نزدیک بودن زمستانی طولانی پس از تابستان ۱۰ ساله و یورش موجوداتی افسانه‌ای به نام وات واکر از شمال را شرح می‌ داد و سومین خط داستانی فیلم، تلاش فرزندان شاه قبلی که بر تخت اهنی سلطنت میکر، برای باز پس‌ گیری تاج و تخت بوده است. این مجموعه از طریق شخصیت‌هایی مختلفی که در بر می گیرد، حول مسائلی چون طبقات اجتماعی، مذهب، وفاداری، فساد، جنگ داخلی و مجازات شکل می‌گردد وداستان جنگ ها بین پادشاهان بر سر تخت اهنی را شرح می دهد.


خلاصه ی داستان

در داستان اول که البته در سریال به ان پر داخته نشده است فردی به نام رابرت باراثیون طی یک شورش عظیم که به دلیل ظلم بسیار خاندان تارگرین ها بوده پادشاهی را از چنگ خاندان تارگرین در می آورد و شاه توسط جیمی لنیستر که دست راست شاه بود به قتل می رسد, دو فرزند پادشاه یک پسر به نام ویسریس و یک دختربه نام دنریس موفق به فرار به سرزمین واسوس در شرق وستروس شده و در انجا پناه می گیرند, پسر باقیمانده از خواندان تارگرین، در تلاش است تا تخت پادشاهی پدرش را پس بگیرد. در همین راه، او خواهر خود، دنریس تارگرین را به اجبار به عقد رئیس یک قوم وحشی در می‌ آورد تا بتواند از ارتش او برای شکست دادن پایتخت استفاده کند و تاج تخت پدرش را به خواندان بر گرداند.


بازی تاج و تخت
iron throne

وی به دلیل مغرور بودن و بی ادبی به ملکه ی قوم یعنی خواهر خود به وسیله رئیس قبیله به طرز دردناکی به قتل می رساند و خواهرش سعی می کند که راه خود را از او جدا کند به همین دلیل زنده می ماند و پس از مرگ رئیس قبیله, از قبیله طرد می شود اما چون وارث سه تخم اژدهاست به او لقب مادر اژدها را می دهند و توسط هواداران و سربازانی که بعدها به دست می آورد به قدرت زیادی می رسد و سعی می کند پادشاهی وستروس که قبل از او در دست پدرش بود را دوباره به خاندان تارگرین برگرداند.


استارک

بازی تاج و تخت
winterfell

در آن سو در سرزمین وستروس شاه رابرت از دوست و همرزم قدیمی خود نِد استارک نگهبان بخش شمالی وستروس که درقله ی به نام وینتیفل زندگی می کرد درخواست می کند تا مقام دست راست شاه را بپذیرد وبا او به پایتخت برود. اوضاع نا به‌ سامان کشور و احتمالِ کشته شدن شاه رابرت, ند استارک را مجبور به قبول کردن این وظیفه می کند و او علارغم مخالفت همسرش به همراه شاه از winterfell به پایتخت می رود.


لنیستر ها

برادر دوقلوی ملکه ” سرسی لنیستر” به نام “جیمی لنیستر” با خواهر خود به صورت مخفیانه رابطه عاشقانه دارد بعد از مرگ شاه رابرت در شکار توسط خرس پسر ارشد وی به نام جافری قصد دارد بر تخت آهنین پادشاهی بنشیند اما جافری در اصل فرزند جیمی و ملکه بود است ولی کسی تا ا زمان از این موضوع خبری نداشت .جافری جهت از بین بردن مخالفانش که توسط ند استارک تحریک شده بودن دستور اعدام نِد استارک را می دهد زیرا که ند از واقیت جافری خبر دار شده بود.از طرف دیگر شاهان دیگر بخش ها به خصوص لرد استینس باراثیون برادر شاه رابرت به شدت خواهان سلطنت بر هفت اقلیم بودتد در پس همین موضوع لرد استینس با ارتشی انبوه با کشتی های زیادی به پایتخت حمله می کند اما در نهایت شکست می خورد و به سرزمین خود بازمی گردد .


پیروزی لنیسترها

علت پیروزی پایتخت بر لرد استنیس مقاومت تیریون لنیستر پسر کوتوله تایوین لنیستر و در نهایت حمله غافلگیر کننده لرد تایوین پدر بزرگ جافری باعث تحمیل شکست به وی می شوند , تیریون که به شدت مورد نفرت خواهرش(ملکه) به دلیل مردن مادرشان در زمان زایمان وی بود سعی می کند خاندان لنیستر را از منجلابی که بدان گرفتار شده نجات دهد تریون (کوتوله) در جنگ با لرد استینس توسط نیروی خودی سوئ قصد می شودالبته پس از ان زنده می ماند .

در آن طرف پسر بزرگ خاندان استارک “راب” برای خونخواهی پدرش ند که توسط جافری اعدام شده بود به پایتخت حمله می کند و موفقیت هایی به دست می آورد اما طی توطئه که توسط لرد تایوین صورت گرفته وی و مادرش به طرز وحشتناکی درعروسی به نام عروسی سرخ به قتل می رسند و قلعه شمال که بی دفاع مانده بود مورد حمله شاهان متحد خاندان لنیستر قرار می گیرد و توسط شخصی به نام رمزی به غارت می رود و اینگونه بازی تاج و تخت اغاز می شود.


great wall

بازی تاج و تخت
great wall

درقسمت دیگری از داستان دیوارِ واقع‌ شده در شمالِ وستروس، یک مانع ساخته شده از سنگ، یخ و جادوست که چند صد متر ارتفاع دارد و شمال وستروس را از سرزمین یخ‌ زده وحشی‌ ها و موجوداتی به اسم وات واکر جدا می‌کند در خطر حمله ی لشکر مردگان می شود. نگهبانان این دیوار به نگهبان شب معروف هستند که در هنگام عضویت، قسم یاد می کنند که تا پایان زندگی‌ شان به دیوار خدمت کرده و هیچ دارایی مادی نداشته و تا زنده اند هیچگاه ازدواج نکنند.

از سوی دیگر دنریس تارگرین که دختر شاه قبلی پایتخت بود با رشد اژدها ی خود شروع به قدرت گرفتن می کند……….


نقد و بررسی

بدون شک یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این سریال حرکت بر خلاف جهت کلیشه های رایج سریال های داستانی و قهرمان پروری بوده است . در تفکر رایج ساخت قهرمان و ضد قهرمان که در آثار تاریخی شکلی جدی تر به خود می گیرد و بیشتر به فضاسازی و سپس شخصیت پردازی ها و تقابل خیر و شر در رو برو ی هم پرداخته می شود و کمکمی کند بیننده همراه و پیگیر کننده داستان شود اما چیزی که در نهایت در همه این داستان و سریال ها مشترک است پیروزی نهایی خوبی بر بدی یا سفیدی بر سیاهی است که البته بیننده به خوبی این موضوع را می داند.

game of thrones
بازی تاج و تخت

دیدگاه بیننده

چیزی که بیننده از ان مطلع نیست این است که فیلم با چه پرداختی و چگونه می خواهد به این هدف برسد به همین خاطر به تماشای آن می پردازد و همین پرداخت های متفاوت نسبت به تقابل خیر و شر باعث می شود که این موضوع تکراری نشود و همیشه مخاطب خود را داشته باشد . تقریبا تمام آثار مختلف سینمایی و تلویزیونی از همین فرمول برای قهرمان پروری استفاده می کنند و در واقع هدف همه آنها یکی است یعنی پیروزی نهایی خیر بر شر و یا سفید ی بر سیاهی , اما چون راه های رسیدن به این هدف متفاوت است همین تفاوت مشکل کلیشه ای شدن اثر را تا حد زیادی برطرف می کند .


پادشاهی و مرگ جان

در اینجا به دلیل بالا و پایین شدید داستان در تعریف موقعیت ها و اتفاقات بیننده شانس چندانی برای پیش بینی درست آینده وجود ندارد و مجبورمی شویم فقط در زمان حال داستان را دنبال کنیم و در مورد هیچ چیزی قضاوت نکنیم تعلیق زیادی که در روایت داستان وجود دارد به نوعی روح و روان بیننده را به بازی می گیرد و کاسه صبر ما را تا مرز لبریز شدن می برد و این برای بیننده تجربه جدیدی است که احساس می کند حتی شخصیت های داستان نیز از آخر و عاقبت خود خبر ندارند چه برسد به او که تنها بیننده ای بیش نیست.

مثلا در زمانی که بیننده مطمئن می شود که جان اسنو از طریق ایجاد اتحاد بین وحشی ها و افراد خود یک نبرد دیدنی با شکوه را با موجودات مرده متحرک خواهد داشت و قهرمان خواهد شد و نه تنها دیوار و شمال را نجات خواهد داد بلکه از کجا معلوم پادشاه وستروس هم بدست نیاورد و انتقام پدرش نِد استارک را هم می گیرد و چه و چه … به یکباره مورد خیانت یاران خود قرار می گیرد وبه قتل می رسد.

بازی تاج و تخت
بازی تاج و تخت

خیانت نگهبانان شب

بیننده در شوک کشته شدن جان اسنو دیگر نمی داند به چه دل خوش کند چون همه ی حدسیاتش را بر روی موفقیت و موقعیت جان اسنو گذاشته بود و حالا که او کشته شده مجبور است سر در گم فقط به دیدن فیلم ادامه دهد به همین دلیل مجبور است معلق در بین داستان سریال فقط نظاره گر باشد. این فقط نظاره کردن و جلوتر از کاراکتر در داستان حرکت نکردن و در واقع دقت به جزییات درهمان لحضه به بیننده این قابلیت را می دهد که همزاد پنداری قوی بین او و کاراکتر شکل بگیرد و آنچه را که کاراکتر داستان در زمان فعلی حس می کند همین حس با قدرت به بیننده منتقل گردد.

got

لرد استانیس که کاملا مطمئن است که با اتکا به ثروت و قدرت خود و همچنین پیشگویی های زن جادوگر(زن قرمز) تاج و تخت را به دست خواهد آورد اما در آخرین لحظه توسط ایده ای که به ذهن لرد تیریون لنیستر کوتوله می رسد نصف ارتشش هنوز به خشکی نرسیده از بین می روند و توسط اتش دیوانه به اتش کشیده می شوند.


لرد تیریون که نه خود و نه دیگران به خاطر قامت بسیار کوتاهش روی او چندان حساب نمی کردند اکنون جزو مهمترین افراد در جریان بازی تاج و تخت شده بود و بعدها زمانی که لرد ستنیس آخرین توان خود را جمع می کند تا سرزمین شمال و دیواره آن را از آن خود کند تا شاید کمی از عطش قدرتش فروکش کند دوباره شکست می خورد و از صفحه روزگار محو می شود , کالیسی فرزند دختر شاه دیوانه که با این همه مدعی تاج و تخت اصلا نباید به آن فکر هم می کردیم به یکباره صاحب قدرتی می شود که او را در مقام اول تصاحب تاج و تخت قرار می دهد.


white walker

got

در همین میانه داستان ها و کش مکش ها بر سر تخت اهنی و هفت اقلیم زمستانی سخت در راه بود که در همین هنگام جان اسنو فرزند نا مشرع ند استارک متوجه می شود که با فرارسیدن زمستان ارتشی از مردگان به سوی دیوار بزرگ حمله می کنند و با کشتن هر انسان او را به ارتش مردگان تبدیل می کنند. پس از تحقیقات جان و دوستش سم انها متوجه میشوند که این مردگان فقط با سه چیز از بین میروند اتش سنگ اژدها و فلزی کمیاب به اسم ولرین.

جان پس از فهمیدن موضوع قرار ملاقاتی با تمام پادشاهانمیگذارد و از انها می خواهد که فعلا از جنگ با یک دیگر دست بردارند و به جنگباارتشمردگان به پر دازندکه این کار او با موفقیت رو به رو شد


منبع :مووی مگ

, , ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها