Harry potter

harry potter

harry potter


سری فیلم‌های هری پاتر که فیلم‌ ی انگلیسی-آمریکایی هستند، بر اساس کتاب‌های هری پاتر و با همان نام‌ کتاب ساخته شده‌اند. نویسنده این کتاب‌ها، نام جی. کی. رولینگ است، او امتیاز ساخت فیلم را در سال ۱۹۹۹ به شرکت برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو داد. نکته ی جالب این قرارداد، این بود که جی.کی اصرار داشت که برای ایفای نقش کارکتر ها از بازیگران انگلیسی استفاده شود در واقع این شرط قراردادش با برادران وارنر بود.

این فیلم که براساس سری کتاب‌های داستانی هری پاتر نوشته شده است، داستان پسر نوجوانی به نام هری پاتر بوده که کمی پس از زمان تولدش، جادوگر شیاطین و سیاه به نام ولدمورت، مادر و پدر جادوگرش را به قتل می رساند. داستان این هشت فیلم، دشمنی‌ها و جنگ‌های او و ولدمورت که به نوبه خود نمایانگر تقابل سفیدی و سیاهی در مقابل هم نیز بود.

deathly hallows
deathly hallows

در سال ۲۰۱۲، هشت‌گانه فیلم‌های هری پاتر، در سینما به فروشی بیشتر از ۷٫۷ میلیارد دلار دست یافت. در کل ۸ فیلم از سری داستان های هری پاتر ساخته شده‌ است که تمام انها جزء ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما بودند. همچنین آخرین فیلم هری پاتر با نام هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم، دوازدهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد وتوانست نظر منتقدان زیادی را در سراسر دنیا به خود جلب کند.


درباره ی فیلم

هم اکنون حدود ۵ سال از پخش آخرین فیلم از فیلم‌های هری پاتر و ۱۰ سال از انتشار جلد پایانی داستان‌های هری پاتر می‌گذرد. فکر می‌کنم که بیشتر ما با داستان‌های جادویی هری پاتر بزرگ شدیم و ان را باور داریم، چهشبهایی را که بیدار می‌ ماندیم تا تمام کتاب را تا آخر بخوانیم؛ و بعد از ان فیلم‌های هری پاتر آمد. قطعا هیچ‌ کدام از ما نمی‌توانیم تصاویر ذهنی‌ مان را از شخصیت‌های اصلی کتاب، از هنرپیشگان فیلم‌ هری پاتر جدا کنیم. آیا می‌توانید پرفسور اسنیپی بهتر از آلن ریکمن در ذهنتان خلق کنید؟


 Severus Snape
Severus Snape

بعید می‌دانم. کتاب‌ها و فیلم‌های هری پاتر همیشه پا به پا ی هم بودند و همگام به پیش رفتند، با این قصد که همدیگر را تکمیل کنند. سری فیلم های هری پاتر دنیا را به لذت‌ بخش‌ترین شکل ممکن تکان داد. جی.کی.رولینگ نویسنده کتاب، اولین کسی است که توانست تنها با نوشتن یک داستان دنباله‌دار به یک میلیاردردر دنیا تبدیل شود. سری فیلم‌های که ۱۰ سال به طول انجامید، ده سالی که ارزشش را داشت و نتیجه داد چون آن‌ها به فروش جهانی ۷,۷۲۳,۴۳۱,۵۷۲ دلار رسیدند. مهم نیست که چقدر از پخش این فیلم‌ها و کتاب‌ها گذشته باشد، آتش اشتیاق طرفداران وفادارش همیشه شعله‌ور باقی می‌ماند و هیچوقت دیگر فیلمی مانند هری پاتر پا به جهان نخواهد گذاشت.


harry potter
harry potter

هری پاتر و سنگ جادو ۲۰۰۱  the Philosopher’s Stone 

نخستین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر به کارگردانی کریس کلمبوس، به‌خوبی توانست که از کاراکتر ها ی اصلی رونمایی کند؛ موسیقی متن زیبا و جادویی جان ویلیامز و بهترین و کامل‌ترین انتخاب در بازیگران. وقتی به عقب برمی‌گردیم و به اولین فیلم هری پاتر نگاه می اندازیم، متوجه می‌شویم که چقدر بازی‌های سه کاراکتر اصلی، دانیل ردکلیف، روپرت گرینت و اما واتسون در طول زمان در سری های بعدی بهتر و پخته‌تر شده است؛ اما این ناپختگی و اجرای ناشیانه این سه نفر در فیلم اول به‌ گونه‌ای بوده که در بعضی شرایط و صحنه‌ها بسیار خوب عمل کرده و حتی کاربرد داشته.


به‌عنوان‌ مثال در قطار هاگوارتز، استرس هنرپیشه‌ها به‌ خوبی نقش بسته بود چون آن‌ها کودکانی هستند که برای اولین بار باهم ملاقات می‌کردند. کریس کلمبوس این فیلم را به‌صورت یک فیلم شاد و خیالی کودکان ساخته تا مخاطب کودک را جلب کند اما دنباله‌های بعدی فیلم نشان دادند چیزی بیشتر از تنها یک فیلم سرگرم‌کننده برای کودکان باشد.

harry potter
harry potter

هری پاتر و تالار اسرار ۲۰۰۲ the Chamber of Secrets

نام تجاری کریس کلمبوس برای ساخت فیلم‌های فانتزی جادوی دو فیلم اول کاملاً مناسب بود. آن‌ها برای دوره کودکی شما خوب نقش افرینی کردند؛ آن مکان شاد که خوبی همیشه بر بدی پیروز می‌شود و سرگرمی بر درام ترجیح داده می شود؛ اما «هری پاتر و تالار اسرار» به‌ طور عمده‌ای همان تم فیلم اول یعنی مخاطب کودک را دارد و این با توجه به ژانری که فیلم می‌توانست از آن تأثیر بگیرد تا حدودی ناامید کننده ای بود. فیلم بر اساس داستان کتاب دوم باید فضای کلاسیکِ معمای/ ترسناک داشته باشد و تمام فیلم می‌توانست از کمی ترس و وهم بیشتری استفاده کند. بااین‌حال، گرچه این فیلم حتی نزدیک به بهترین فیلم از سری هری پاتر هم نیست، اما لحظات اصیل و به‌یادماندنی دارد، مانند بازی عالی کِنِث برانا در نقش گیلدروی لاکهارت.


هری پاتر و زندانی آزکابان ۲۰۰۴ the Prisoner of Azkaban

این بارکارگردانی سومین فیلم هری پاتر به عهده کارگردان مکزیکی آلفونس کوارون واگذار شده بود. تقریباً به‌طور عمومی پذیرفته‌شده است که این فیلم بهترین فیلم از سری هری پاتر بوده است. این فیلم در رتبه‌بندی «روتن تومیتو» دومین رتبه را دارد (۹۱ از صد موافق) و تحسین‌شده‌ترین کارگردان را در رأس خود جای داده. دانیل ردکلیف بارها گفته است که کواران با پیشنهادهایش به او کمک کرد تا هنرپیشه بهتری شود و این در فیلم کاملاً نمایان بوده. ردکیلف، واتسون و گرینت هر سه در اوج خود قرار داشتند و آن‌ها توانستند کاملاً نقش خود را درک و به نحو احسنت اجرا کنند. همچنین در این فیلم بود که مایکل گمبون به‌عنوان هنرپیشه نقش دامبلدور انتخاب می‌شود (ریچارد هریس در دو فیلم اول نقش دامبلدور را ایفا می‌کند) و او تبدیل به بهترین و مناسب‌ترین کسی می‌شود که می‌توانستاین نقش را ایفا کند.


hogwarts
hogwarts

هری پاتر و جام آتش ۲۰۰۵  the Goblet of Fire

اینبا کارگردانی این فیلم را مایک نیوئل به عهده گرفت. این فیلم یک دوره انتقال و دوره گذار برای سری هری پاتر به‌شمار می‌آید، این‌زمانی است که مسائل روی جدیت می‌گیرد. سه‌ ربع اول فیلم یک انحراف سرگرم‌کننده برای بیننده است؛ تشکیل‌شدن مسابقات و آشنایی با جادو گران بخش‌های دیگر دنیا…. در این فیلم است که تنش عاطفی بین رون و هرمیون شکل می گیرد که خود نشانه ی علاقه ی این دومی باشد و هری برای اولینبار غاشق می شود. با اینکار بیننده خیال می کند که در حال تماشای یک فیلم ارام و عاطفی است ، آن‌وقت است که همه‌چیز ناگهان جدی می‌شود. نیوئل توانست یک محیط پر از خوف و وحشت درصحنه اوج فیلم در قبرستان به وجود آورد و «جام آتش» توانست سری هری پاتر را به مرحله دیگری ببرد.


هری پاتر و محفل ققنوس ۲۰۰۷ the Order of the Phoenix

محفل ققنوس طولانی‌ترین کتاب در سری هری پاتر بود است اما فیلم آن کوتاه‌ترین زمان را در سری فیلم‌ها به خود اختصاص داده (۱۳۸ دقیقه). این مشخصاً باعث دلخوری تعداد زیادی از طرفداران پر و پا قرص کتاب شد بود چون باعث حذف خیلی چیز ها می شد (ازجمله تمام بخش‌های مربوط به کوییدیچ و سرگذشت دابی جن خانگی)؛ اما اگر به فیلم جدا از کتاب نگاه کنید، این فیلم قابل‌توجه ایست که دیوید یتس را مسحق کاگردانی ادامه ی هری پاتر می کند.


این در حالی‌ است که این فیلم بعد از فیلم «یادگاران مرگ بخش اول» پایین‌ترین رتبه در «روتن تومیتو» را به خود اختصاص داده است (۷۹ از صد) اما بعضی از بهترین اجراهای سال را در خود دارد. دلورس آمبرج ترسناک‌ترین کاراکتر شرور کل مجموعه را در این قسمت به خود اختصاص داد (حتی ترسناک‌تر از اهریمن بدون دماغِ چشم ماری، وولدمورت) و ایمِلدا استوانتون یک آنتاگونیست به‌یادماندنی را خلق می‌کند. همچنین این‌یکی از «دبیرستانی» ترین فیلم‌های کل مجموعه بود. این قسمت تمام ویژگی‌های ژانر دبیرستانی را دارد؛ دانش‌آموزانی که سعی می‌کنند علیه چهره‌های سرکوبگر بشورند، صحنه‌های وسواس گونه بوسه و بغل و درک ترس‌آور اینکه بزرگ‌سالی به‌سرعت در حال نزدیک شدن است و البته افریته ای به نام امبریج.


deathly hallows

هری پاتر و شاهزاده دورگه ۲۰۰۹  the Half-Blood Prince

جی.کی.رولینگ نویسنده ی کتاب هاب هری پاتر بعدازاینکه فیلم پخش شد گفت «شاهزاده دورگه» محبوب‌ترین فیلم او در سری هری پاتر بود است. یتس در بازسازی احساس فراگیر وحشت که دو کتاب آخر را دربر گرفته، توانمند عمل کرده بود. فیلم‌برداری و جلوه‌های بصری فیلم عالی انجام شده است، صحنه نخست (که در کتاب وجود ندارد) مرگ خواران را نشان می‌دهد که پل میلنیوم در لندن را نابود می‌کنند، که صحنه‌ای جذاب و نفس‌گیر را به تصویر می کشد.


مایکل گمبون در این فصل بهترین اجرای خود را عرضه کرد. با اینکه فیلم در خیلی موارد خوب عمل کرده بود اما مشکلات و کاستی‌های در فیلم نیز وجود داشت. اول‌ ازهمه این‌ که فیلم پایان‌بندی درستی ندارد (اگر نخواهیم بگوییم که کلاً پایان نداد). البته همه به‌وضوح می‌دانیم که فیلم بعدی خواهد آمد اما فیلم هردو صحنه مبارزه مرگ خواران که وارد هاگوارتز شده‌اند و مراسم تدفین دامبلدور را حذف کرده است که خود باعث شک به بیننده شد. درحالی‌که کتاب به‌ آرامی عشق بین هری وجینی را جلو می‌برد، در فیلم به‌ گونه‌ای آن را نشان می‌دهد که به نظر عجولانه و اجباری است. چیزهای کوچک زیادی در فیلم وجود دارند که اذیت کننده هستند اما آن‌قدر به کلیتما جرا لطمه وارد نمی کنند


deathly hallows

هری پاتر و یادگاران مرگ (۱) ۲۰۱۰  the Deathly Hallows

این فیلم در کل سری هری پاتر پایین‌ترین رتبه را در «روتن تومیتو» دریافت کرده (۷۸ از صد) اما ، این حقیقت را که «یادگاران مرگ بخش اول» فیلم فوق‌العاده‌ایست را عوض نخواهد کرد. نکات بسیار خوبی در مورد فیلم وجود دارد، بخش مربوط به مرگ قهرمانانه دابی جن خانواده ی مالفوی بسیار عالی و احساس‌برانگیزبوده است. صحنه طولانی مخفی شدن گروه در جنگل و نمایش احساسات منحرف‌شده و حسادت رون به هری بر اثر گردن بندولدرمورت از خود کتاب هم بهتر درآمده بود؛


هری پاتر و یادگاران مرگ (۲) ۲۰۱۱ the Deathly Hallows

ما تا به حال درباره اجرای فوق‌العاده و زیبای مگی اسمیث در نقش پرفسور مک گونگال صحبت نکردیم. او انتخاب شخصی رولینگ برای ایفای این نقش بود. مطمئنم که خیلی از شما می‌دانید که مگی اسمیت سرطان داشت و در طول فیلم‌ برداری محفل ققنوس و شاهزاده دورگه در حال پرتودرمانی بود. با این‌ حال اجرا او همیشه درجه‌ یک بود و او این فرصت را یافت که در آخرین فیلم به‌ راستی بدرخشد. درصحنه‌ای که احتمالاً بهترین صحنه از فیلم‌ها است که در کتاب وجود ندارد، اسمیث شادمانه مجسمه‌های سنگی را سرهم می‌کند تا در ورودی هاگواتز به خط شوند و از مدرسه در برابر یورش مرگ خواران محافظت کند. فیلم آخر سخت تلاش می‌کند که هر شخصیت به‌حق خود برسد و در این زمینه به شکل شگفت‌ آوری موفق عمل شده بود.


harry-potter

نبرد نهایی با بزرگ‌نمایی معمول و بودجه بزرگ و زیاد برای ساخت نبرد اماده شد، تماشایش سرگرم‌کننده بود اما صحنه فوق‌العاده‌ای محسوب نمی‌شود؛ اما وقتی هری، هرمیون و رون برای بار آخر بر روی سکوی نه و یک‌سوم ایستاده‌اند، نه‌تنها آن‌ها را «و برای همیشه خوشبخت زندگی کردند» نمی‌بینید، بلکه می‌بینید که هنرپیشه‌ها جلو چشمانتان بزرگ‌شده‌اند و رشد کرده‌اند، این صحنه بشدت احساسی است، هم در دنیای هری پاتر هم خارج از آن. این فیلم بالاترین رتبه در «روتن تمیتو» را به دست آورد (۹۶ از صد) و همچنین پرفروش‌ترین فیلم این مجموعه و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینماست.


منبع: بلاگ نماوا

, , , ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها