SpongeBob

spongebob

باب اسفنجی


باب‌اسفنجی (شلوارمکعبی) یک انیمیشن تلویزیونی آمریکایی محصول شبکه نیکلودین بوده که پخش آن از سال ۱۹۹۹اغاز شده است و تاکنون ادامه داشته. باب اسفنجی طرفداران زیادی را درهمه ی سنین و در سراسر دنیا دارد،اخیرا دست‌ اندرکاران این انیمیشن به فکر افتادن که فیلم‌هایی از این شخصیت محبوب کارتونی درست کنند و اولین فیلم را در سال ۲۰۰۴ تولد و انتشار شد که با استقبال خیلی خوبی مواجه شد .

باب اسفنجی

در این انیمیشن داستان هر قسمت متفاوت بوده و تمام داستان در زیر دریا اتفاق می افتد. این انیمیشن در مجموع نامزد ۴۶ جایزه و برنده ۵۰ جوایز از جشنواره‌های گوناگون انیمیشن در سراسر دنیا شد و ان را به یکی از موفق‌ترین و پرطرفتار ترین کارتون‌های تاریخ شرکت نیکلودئون تبدیل کرده است. استیون هیلنبرگ خالق این انیمیشن در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ بر اثر بیماری ALS درگذشت. شرکت نیکلودئون بعد از اعلام خبر درگذشت استیون هیلنبرگ اعلام کرد که همچنان مجموعه باب اسفنجی ادامه پیدا خواهد کرد.


تولید

استیون هیلنبرگ دردوره ی دانشجویی خود کتابی نوشت که در مورد موجودات در یایی بود و نقش اول ان را یک اسفنج داشت و بعد ها برای خنده دار شدن قضیه به ان شکل مربعی داد. هلینبرگ اثر هنری خود را به مارتین اولسون که آن زمان همکارش بود نشان داد و اولسون به هیلنبرگ پیشنهاد داد که همین داستان را به عنوان سریال منتها برای موجودات زیر دریا بنویسد. بعد از اعمال تغییرات و در سال ۱۹۹۶ چندی با همکاران قدیمی اش شروع به طراحی محیط و شخصیت‌های این مجموعه کردند.

باب اسفنجی

پسر اسفنجی

ابتدا نظر بر این بود اسم این شخصیت پسر اسفنجی باشد اما بعد از صداگذاری هیئت حقوق نیکلودئون گفت که این اسم قبلاًدر مجموعه های دیگری مورد استفاده قرار گرفته و استیون هیلنبرگ مجبور شد که اسم پسر اسفنجی را به باب‌اسفنجی تغییر دهد.


شخصیت‌های اصلی

شخصیت اصلی کارتونی باب اسفنجی یک اسفنج دریایی است که در یک رستوران مشقول به کار تکراری و روزمره ی است که خوداز انجام دادن ان لذت می برد و بشدت به گل ولای حساسیت دارد. شخصیت باب اسفنجی قالبا کودکانه است، او بسیار شاد و پر انرژی است و یک ستاره دریایی به نام پاتریک صمیمی‌ترین دوست وی در تمام داستان است.

باب اسفنجی

پاتریک : یک ستاره ی دریایی است که نزدیک‌ترین دوست باب اسفنجی است. او معمولاً موجودی خنگ به تصویر کشیده می‌شود اما بعضی وقت ها جملاتی فراتر از انتظار در دیالوگ‌هایش بیان می‌کند. او شغل خاصی ندارد و زیر یک سنگ زندگی می‌کند.


اختاپوس : شخصیتی بدخلق، بی‌حوصله، خشمگین و خودخواه دارد. او صندوقدار رستوران اقای خرچنگ است و بر عکس باب هیچ علاقه‌ای به کارش ندارد و معمولاً در هنگام کار خود در حین اینکه مشتری ندارد می‌خوابد. اختاپوس در زمان بی کاری معمولاً نقاشی می‌کشد و کلارینت (یک نوع ساز دهنی) می‌ زند با این حال او بسیار بد شانس است و همیشه سوژه ی ازار پاتریک و باب اسفنجی می شود.


گری: یکی دیگر از شخصیت‌های باب اسفنجی گَری، حلزون باب اسفنجی است که حیوان خانگی او به‌شمار می‌رود که با توجه به اینکه حلزون است اما صدای گربه می دهد و باب اسفنجی قادر به حرف زدن با او است. او گاهی با باب اسفنجی به قدم زدن می‌رود و از اول با شخصیت باب اسفنجی معرفی شده.

gary

باب اسفنجی با نام خانوادگی شلوار مکعبی ، یک شخصیت کارتونی محبوب است که از سال ۱۹۹۹ میلادی به بعد به خوبی توانسته در بین کودکان و بزرگسالان جایی پیدا کند. این شخصیت کارتونی با ظاهر منحصربه‌ فرد خود یکی از طولانی‌ترین حضورها را در بین برنامه‌های ویژهٔ کودکان دارا بوده.

دستاوردها

دنیای این انیمیشن،دارای فضای جذاب و خاصی . ماجرا از این قرار است که باب اسفنجی شلوار مکعبی درنقش یک اشپز در یک رستوران با دستور پخت ویژه ی همبرگر مشغول به کار است و در خانه ی به شکل اناناس زندگی می کند. پاتریک Patrick Star، ستاره دریایی صمیمی‌ترین دوست باب اسفنجی است که شخصیت خنگ اما با معرفت دارد که گاهی جملات بزرگی می گوید. آقای خرچنگ شخصیتی پول‌پرست و صاحب رستوران است و داعما با باب اسفنجی و پاتریک سر و کله می زند . این انیمیشن که توانسته ۶ جایزهٔ Annie، هشت جایزهٔ Golden Reel و دو جایزهٔ Emmy را از آن خودش کند، طرفداران زیادی دارد و یکی از جذاب‌ترین و پرطرفتارترین کارتون‌های دنیا است.

باب اسفنجی

نکاتی جذاب از spongebob

صداپیشهٔ کارن، همسر کامپیوتری به نام پلانکتون، جیل تالی بود که در دنیای واقعی نیز با تام کنی ازدواج کرده است.

علت این که پاتریک یک شخصیت بسیار خنگ و ابله است این است که ستارگان دریایی در دنیای واقعی مغز ندارند، البته که پاتریک بدون مغز بسیار دوست‌داشتنی است و همین ویژگی‌ اوست که او را شخصیت محبوبی در بین نوجوانان کرده است!


خندهاش

صدای خندهٔای باب اسفنجی در نسخهٔ دوبله نشده و اصلی آن، یکی از آزاردهنده‌ترین صداهایی است که در طول عمرتان می توانید بشنوید، اگر شما هم این طور تصور می‌کنید، پس به نظر می‌رسد تام کنی، صداپیشهٔ اصلی باب اسفنجی به خوبی توانسته مأموریت خود را انجام دهد. هدف او این بود که خنده های باب را به صورت دیوانه کننده انجام دهد و تاثیر ان بر روی مخاطب نیز ازار دهنده باشد.

patrick

شخصیت پاتریک، ستارهٔ دریاییِ که دوست صمیمی باب اسفنجی است این است که شخصیت با وجود این که در داستان خنگ نشان داده شده اما فارغ‌ التحصیل دانشگاه است؛ چرا که گاهی اوقات دیالوگ‌های بسیار عمیق و فلسفی هم دارد. جالب اینجا است که هیچکدام از شخصیت‌های دیگر ماجرا نتوانسته‌اند مثل پاتریک ستاره دریایی در این حد بی‌مغز باشند یا حتی تحصیلاتی داشته باشند.

باب اسفنجی2019

کارت شناسایی آقای خرچنگ نشان می‌دهد او متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۴۲ است، بنابراین ۷۶ سال دارد واما جالب است بدانید که باب اسفنجی متولد ۱۴ جولای ۱۹۸۶ است و ۳۲ سال سن دارد.

در حالی که ماجراهای داستان باب اسفنجی زیر دریا رخ می‌دهد، ولی به نظر می‌رسد خیلی حس و حال دریایی و مفاهیم آن در این مجموعه به مخاطب منتقل نمی شود. ولی جالب است بدانید استفن هیلنبرگ، خالق ماجرای spongebob و دوستانش، در واقع یک زیست‌شناس دریایی است.

درباره ی این انیمیشن گفته می شود که هر کدام از کاراکترها نشاندهنده ی یکی از هفت گناه نابخشودنی هستند. پلانکتون، راوی داستان در یکی از فصل‌ها می‌گوید آقای خرچنگ نمایندهٔ حرص و طمع، سندی نشان‌دهندهٔ غرور و تکبر، گری نمایانگر شکم‌پرستی و پرخوری، اختاپوس نشان‌دهندهٔ خشم، پلانکتون نشانگر دشمنی و قساوت، پاتریک نمایانگر سستی و تنبلی و خودِ باب اسفنجی نمایندهٔ هوس می باشد.


باب

باب اسفنجی گاهی اوقات مخصوصا هنگام مطالعه یا مواردی که می‌خواهد از خودش دفاع کند، عینک می‌زند. این ویژگی دقیقا از تام کنی، صداپیشه‌ٔ شخصیت باب گرفته شده است.

شلوار مکعبی

این انیمیشن تا کنون در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا به ۲۴ زبان مختلف پخش شده و هر کدام از شخصیت‌های داستان برای خودش طرفدارانی پیدا کرده است. شاید تا امروز به عنوان یک انیمیشن موفق به کارتون باب اسفنجی نگاه می‌کردید، اما حالا که نکات بیشتری دربارهٔ این مجموعه می‌دانید قطعا از تماشای آن لذت بیشتری خواهید برد.


, , , ,
اشتراک:

نظرات

۳ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها